وکالت در محاکم

اصل اولی این است که اگر کسی بخواهد وکالت در مراجع قضایی را بر عهده بگیرد، لازم است پروانه وکالت از کانون وکلای دادگستری یا مرکز امور مشاورین قوه قضاییه داشته باشد. با این وجود، استثنائاتی نیز بر این وصل وجود دارد؛ از جمله وکالت اتفاقی که به موجب ماده ۲ قانون وکالت در دعاوی مربوط به خویشاوندان (اقربای سببی یا نسبی تا درجه ۲ از طبقه ۳) افراد دارای شرایط بدون داشتن پروانه وکالت با اخذ اجازه از کانون وکلا می توانند به عنوان وکیل دخالت کنند. همچنین در امور حسبی مانند تقسیم ترکه، نصب قیم، نصب امین و …. لازم نیست نماینده، وکیل رسمی و دارای پروانه باشد. مراکز دولتی و عمومی نیز می توانند برای طرح دعوا یا دفاع و تعقیب دعاوی مربوطه از نماینده حقوقی استفاده کنند.

تکلیف وکیل به حضور در جلسه دادرسی

علی  رغم این که اصحاب دعوا می توانند در جلسه دادرسی شرکت نکنند، اما وکلا مکلف به حضور در جلسه دادسی هستند و چنانچه بدون عذر موجه شرکتت نکنند، قاضی مکلف به گزارش تخلف به کانون وکلاست. در صورتی که جلسه دادگاه به علت عذر موجه وکیل تجدید شود، دادگاه باید علت آن و وقت رسیدگی بعدی را به موکل اطلاع دهد. در این صورت، جلسه بعدی دادگاه به علت عدم حضور وکیل تجدید نخواهد شد.

اختیارات وکیل

وکالت در دعاوی شامل همه اختیارات در دادرسی است مگر آن چه استثناء شده باشد. در عین حال، مواردی که در مواد ۳۵ و ۳۶ قانون آیین دادرسی مدنی ذکر شده است، باید در وکالت نامه مورد تصریح قرار گیرد و الا وکیل در خصوص آن اختیاری نخواهد داشت.

ماده ۳۵: وكالت در دادگاه‏ها شامل تمام اختيارات راجع به امر دادرسى است جز آنچه را كه موكّل استثناء كرده باشد، يا توكيل در آن خلاف شرع باشد ليكن در امور زير بايد اختيارات وكيل در وكالت‏نامه تصريح شود:[
۱- وكالت راجع به اعتراض به رأى، تجديد نظر، فرجام‏خواهى و اعاده دادرسى.
۲- وكالت در مصالحه و سازش.
۳- وكالت در ادعاى جعل يا انكار و ترديد نسبت به سند طرف و استرداد سند.
۴- وكالت در تعيين جاعل.
۵- وكالت در ارجاع دعوى به داورى و تعيين داور.
۶- وكالت در توكيل.
۷- وكالت در تعيين مصدّق و كارشناس.
۸- وكالت در دعواى خسارت.
۹- وكالت در استرداد دادخواست يا دعوا.
۱۰- وكالت در جلب شخص ثالث و دفاع از دعواى ثالث.
۱۱- وكالت در ورود شخص ثالث و دفاع از دعواى ورود ثالث.
۱۲- وكالت در دعواى متقابل و دفاع در قبال آن.
۱۳- وكالت در ادعاى اعسار.
۱۴- وكالت در قبول يا رد سوگند.

ماده ۳۶: وكيل در دادرسى، در صورتى حق درخواست صدور برگ اجرائى و تعقيب عمليات آن و اخذ محكوم به و وجوه ايداعى به نام موكّل را خواهد داشت كه در وكالت‏نامه تصريح شده باشد.

[مبدا مهلت ها در صورت معرفی وکیل

با حضور وکیل در دعاوی مدنی، مبدا همه مهلت ها و مواعد از تاریخ ابلاغ به وکیل محاسبه خواهد شد و ابلاغ به موکل تاثیری ندارد. لذا اگر مدیر دفتر اشتباها به جای وکیل، موکل را دعوت کند، قاضی حق تشکیل جلسه را نخواهد داشت.

استعفای وکیل

در صورتی که وکیل استعفای خود را به دادگاه اعلام کند، دادگاه وظیفه دارد به موکل اخطار کند که یا شخصا یا توسط وکیل جدید دادرسی را تعقیب کند. لذا دادرسی تا مراجعه موکل یا معرفی وکیل جدید به مدت یک ماه متوقف خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *